top of page

6 nippi, kuidas suurendada enesearmastust

Updated: Nov 23, 2023

Tänapäeva ühiskonnas on üks suurimaid probleeme vaimne tervis. Koos sotsiaalmeedia tulekuga on inimesed hakanud võrdlema end varasemast rohkem teistega ja sellest võivad alguse saada mitmed vaimse tervisega seotud probleemid. Selles artiklis arutleme selle üle, mis on enesearmastus (self-love), kas ja milleks seda vaja on ning kuidas seda suurendada.


Eluks Valmis blogi - 6 nippi, kuidas suurendada enesearmastust
Foto: timenautics


Enesearmastus - kõik on kuulnud aga vähesed on kogenud


Enesearmastusest räägitakse tänapäeval palju. Ehk oled kuulnud lauseid nagu „Sa pead end rohkem armastama” või „Sa ei saa armastada kedagi teist, kui ei armasta kõigepealt iseennast”. Aga mida selline lai - ja mõnes mõttes ka hägune - mõiste nagu enesearmastus siis ikkagi tähendab?


  • Enesearmastus ei ole see, kui arvad, et oled kõige targem, andekam ja ilusam inimene maailmas.

  • Enesearmastus on olek, kus inimene väärtustab end läbi tegude, mis soodustavad füüsilist, vaimset ja kognitiivset heaolu.

  • Enesearmastus ei tähenda ei pelgalt enda hästi tundmist ega ka suurt ego ja nartsissismi.

  • Enesearmastus tähendab seda, et sa ei võta vastu vähem, kui sa väärid.

  • Tegu ei ole füüsilise või emotsionaalse kõrgendatud meeleolu taga ajamisega.

  • Enesearmastus kujutab endast iseenda heaolu ja õnnelikkuse väärtustamist, enda vajaduste eest hoolitsemist ja enda mitte ohverdamist teiste heaolu tõstmiseks.

  • Enesearmastus võib olla inimeste jaoks erinev ning me ei peaks kunagi kellelegi enda definitsiooni enesearmastusest peale suruda.Milleks meile enesearmastus?

Enesearmastuse suurendamisest sünnib sulle palju kasu. Kui me armastame end rohkem, muutub kohe ka automaatselt meie vaade elule. Me võime olla positiivsema suhtumisega, võtta omaks rohkem tervislikke harjumusi, armastada rohkem oma keha, hinge ja mõistust – mis iganes on see, mis inimesel parasjagu elust puudu on. Inimesed, kes oskavad ennast armastada, vaevlevad harvemini depressiooni või ärevuse käes. Positiivne suhtumine ellu on tähtis osa edukusest ja vaimsest heaolust. Lisaks on sul end rohkem armastades võimalik vähendada stressi, asjade edasilükkamist ja keskenduda rohkem oma tööle või õpingutele.6 nippi, kuidas enesearmastust suurendada


1. Eneseteadlikkus

Inimesed, kellel on rohkem enesearmastust, teavad üldiselt paremini, mida nad mõtlevad, tunnevad, vajavad ja soovivad. Nad teavad, kes nad on, ning käituvad sellele vastavalt, vastandiks nt käitumisele vastavalt sellele, mida tahavad inimesed nende ümber. Eneseteadlikkuse suurendamiseks on palju erinevaid tööriistu. Vaata näiteks seda eneseteadlikkuse päevikut siin.


2. Soovid vs. vajadused

Sa armastad ennast, kui suudad oma tähelepanu pöörata sellelt, mis tekitab sus põnevust ja elevust, millelegi, mida vajad, et jääda tugevaks, fokusseerituks ning oma elus edasi liikuvaks. Kui suudad keskenduda sellele, mida vajad, saad eemale hoida automaatsetest käitumismustritest, mis viivad negatiivsete tagajärgedeni, hoiavad sind kinni minevikus ning vähendavad su enesearmastust. Kui oled olukorras, kus valik on teha impulsiivne ja hetkeemotsioonidest ajendatud otsus või valida ennast väärtustav ja armastav tegutsemisviis, võib sul aidata valikut langetada küsimus “Kas ma vajan seda, sest see on mu eneseväärtustamise aluseks või ma tahabn seda, sest see paneb mind praeguses hetkes hästi tundma, kuigi pärast võin seda kahetseda?”.


3. Enesehoolitsus

Sa tunned end paremini, kui hoolitsed enda baasvajaduste eest regulaarselt. End armastavad inimesed hoolitsevad selle eest, et nad teeksid iga päev tervislikke tegevusi, mis on otseselt seotud nende vajadustega nagu tasakaalustatud toitumine, füüsiline aktiivsus, hea ja piisavalt pikk uni, lähedus ja piisavalt tervislikku sotsiaalset suhtlust. Just need tegevused on nagu vundament, ilma milleta ei ole ka muud sinu igapäevaseid tegevusi ja kohustusi kerge saavutada. Mõtle maja ehitamisele - kui vundament pole paigas, siis ei saa ju veel aknaid paigaldama hakata.


4. Piiride seadmine

Võib öelda, et oled õigel teel, kui suudad seada piire ning vajadusel öelda „ei” tööle, suhtlusele või muudele tegevustele, mis kurnavad või kahjustavad sind füüsiliselt, emotsionaalselt või spirituaalselt, või lähevad vastuollu sellega, kes sa inimesena oled. Tunne end enesekindlalt, võtma aega mõtlemiseks enne kui millelegi vastad. Näiteks: “Aitäh, selle … pakkumise eest! Et otsustada lähtuvalt õigetest väärtustest, palun, et annaksid mulle … (ühe päeva/nädala vms) aega, et sellele mõelda. Annan sulle oma otsusest võimalikult kiiresti teada!”


5. Endale andestamine

Inimestena oleme tihti enda vastu liiga karmid. Kuigi oma tegude eest peaks võtma vastutuse, on selle negatiivne pool see, et me võime end vahepeal liigselt karistada vigade eest, mis on tegelikult osa õppimisest ja kasvamisest. Aktsepteeri enda inimlikkust – seda, et teed paratamatult vigu nagu ka kõik teised – sest siis suudad end tõeliselt armastada. Harjuta endaga leebem olemist juhtudel, kui teed mõne vea. Kui sa oled oma vigadest õppinud ja kasvanud, ei ole olemas läbikukkumisi, vaid ainult õppetunnid. Sind võib aidata mõtteviis viis viit. Mõtle, kas sa hoolid ja oled mõjutatud sellest veel 5 minuti, 5 tunni, 5 päeva, 5 nädala, 5 aasta pärast.


6. Tahtlikult elamine

Hoolimata sellest, mis su elus parasjagu toimub, suudad end rohkem aktsepteerida ja armastada siis, kui elad eesmärgipäraselt. Su eesmärk ei pea olema kristallselge; näiteks kui su kavatsus on elada tervislikku ja tähendusrikast elu, teed ka otsuseid, mis seda plaani soodustavad, ning tunned end hästi, kui antud eesmärk õnnestub. Kui näed end saavutamas midagi, mida oled plaaninud, tunned end paremini ning suureneb ka su enesearmastus.


Kokkuvõtteks on enesearmastus meie kõigi jaoks veidi erinev ja ka erinevatel viisidel saavutatav. Igas hetkes, kus teed valiku vastavalt oma eneseväärtustele ja vajadustele, võta hetk, et peegeldada selle otsuse tagamaid ja põhjuseid. Ning pea meeles, et enesearmastus on protsess, mitte sihtpunkt!0 comments

Comments


bottom of page