top of page

10 sammu, kuidas üürida oma esimene korter | step-by-step juhend

Updated: Nov 22, 2023


Tahaksid vanematest eraldi elama kolida, kuid ei tea päris täpselt, kuidas seda teha? Been there, done that! Selles artiklis jagame sinuga 10 sammu, kuidas oma eesmärk teoks teha ning end juba mõne kuuga oma uude koju sisse seada.


#1 Hinda oma vajadusi!

Hinda oma vajadusi! Kui enamusel noortest täiskasvanutest, on sissetulekud üsna piiratud, tuleb enda vajadusi ja võimalusi enne otsuste langetamist hinnata. Mõtle näiteks järgmistele küsimustele:

 1. Kus sa igapäevaselt koolis/tööl käid?

 2. Kas vajad elukohta selle lähedale ja/või missuguseid transpordivahendeid on sul võimalik kasutada (auto/buss/metroo/jalgrata)?


#2 Kaardista oma tulud

Kui suured on sinu igakuised sissetulekud? Proovi väga täpselt kirja panna, millised on sinu igakuised sissetulekud - vanemate toetus, palk, vanavanematelt saadud “kommi”raha jne).


#3 Visualiseeri!

Kus sa end ette kujutad? Kas oleksid valmis ka korterikaaslasega elupinda jagama? Ehk pakub sinu kool majutusvõimalust (ühiselamu)? Või oled kindel, et soovid üürida päris oma korter?


#4 Tutvu turu pakkumistega

Vaata, mida pakutakse. Vastavalt eelmise punkti vastustele, vaata ringi kinnisvaraportaalides, uuri infot oma ülikooli kodulehelt ja/või vaata ringi näiteks Facebooki gruppides, kus pakutakse üüripindasid ja otsitakse korterikaaslast.


#5 Planeeri oma kulud

Planeeri igakuised kulud. Kui oled saanud aimu, milline on turul üür, pane võimalikult täpselt kirja igakuised väljaminekud - üür, kommunaalkulud, toit, elekter, teleteenused, meelelahutus, muud kulutused.



#8 Mine külla!

Kui tulud ületavad kulusid, hakka tegema konkreetsemaid samme oma uue eluaseme valimisel. Ühiselamusse kandideerimise puhul esita avaldus! Üürikodu puhul, mine seda vaatama, et veenduda, kas see sulle sobib.


Mõned soovitused, millele tähelepanu pöörata, kui lähed oma uue potentsiaalse koduga tutvuma:

 • Kas eluaseme välisukse lukk toimib korrektselt?

 • Kas korteri üldmulje meeldib sulle? Kas seal on sinu vajadustele piisavalt ruumi?

 • Kas sissejäetav mööbel on sinu standardite jaoks piisavalt terve ja puhas?

 • Kas põranda, seinte ja lae seisukord on hea? (On ette tulnud olukordi, kui auklikke seinu või vett läbilaskvat lage on püütud kapi, kardina vms varjata.) Kui seintel vm pindadel esinebki kulumisjälgi, siis soovitame teha koos maakleri/omanikuga neist kohtadest pildid. Siis ei saa keegi sind kui üürnikku välja kolimisel süüdistada jälgede tekitamises, mida sina tegelikult pole teinud ja mis olid seal juba varem (tõendusmaterjal).

 • Kui korteris on näha lahtiseid juhtmeid, siis küsi, kas need on ikka ohutud ning miks need lahtiselt on jäetud?

 • Küsi maaklerilt või omanikult …

  • Millised on naabrid? (Lärmakad või mitte?)

  • Kui suured on aasta kõige külmema ja soojema kuu kommunaalkulud?

  • Kes ja kuidas hooldab trepikoda?

  • Kas kütte eest arvutatakse igakuine arve eluaseme ruutmeetrite või tarbimise järgi? (See tähendab, et kui arve küsitakse vastavalt sellele, palju selles korteris on kütet kulunud, on sul võimalus talveperioodil ise oma küttearve pealt raha kokku hoida. Seda saad teha, keerates pikemaks ajaks kodust ära minnes radiaatorid ja põrandakütte temperatuuri madalamaks.)

  • Kui suur on tagatisraha?


#9 Tutvu üürilepinguga

Enne lepingu sõlmimist, võta paar päeva aega, et see rahulikult läbi lugeda. Kui miski seal on sulle vähegi arusaamatu, küsi üürileandjalt selgitust. Pea meeles, lepingu tingimused peaksid olema sobivad mõlemale osapoolele - nii üürnikule kui ka üürileandjale.



#10 Mõtle läbi!

Kui oled kõik eelnevad sammud edukalt täitnud, mõtle veelkord läbi, kas sul on nii vaimne, finantsiline kui ka füüsiline valmisolek üksinda elama minna. Räägi sellest oma vanematega, sõpradega, kuula kogemusi sõpradelt, kes pragu juba oma kodu üürivad.


Ning lõpuks, kõige olulisem, naudi!



Kui soovid täpsemalt üürikodu üürimise ja üürilepingu sõlmimise kohta lugeda, loe Eluks Valmis veebiõpikut e-koolikotis!


Jäta meile tagasisidet, kuidas sulle see artikkel meeldis ja kas said abi?


Kas tahaksid selliseid teadmisi õppida koolis? Koolid saavad meilt tellida põhjaliku ainekava, mille abiga Eluks Valmis vabaainet koolides õpetada. Jaga oma õpetajale, klassijuhatajale või õppejuhile meie kodulehte!


Eluks valmis missioniks on toetada noorte edukust läbi praktiliste toimetulekuoskuste õpetamise.






Eluks Valmis logo

0 comments

Commentaires


bottom of page