top of page

Karjääritee kompass: Kuidas leida õige suund eriala valikul?

Updated: Nov 23, 2023

Kooli lõpetamine on suur sündmus iga inimese elus olenemata sellest, kas läbitud saab põhikool või gümnaasium. Peale kooli lõppu seisab ees oluline valik, mis võib mõjutada nii Sinu tulevikku ja karjääri. Seetõttu on oluline, et Sa oma otsuse põhjalikult läbi mõtleks ning lähtuksid oma huvidest, eesmärkidest ning võimetest.


Aga kuidas siis ikkagi jõuda õige erialani? Jagame Sinuga nelja olulist sammu eriala valikul


Põhjalik eneseanalüüs!

Mõtle, mis Sind tõeliselt huvitab ning kirglikult kõnetab. Kas sul on mingi konkreetne valdkond, mille vastu tunned suurt huvi? Või oled sa pigem mitmekülgne inimene, kellel on laialdased huvid erinevates valdkondades? Tee kindlaks oma tugevused ja nõrkused ning mõtle, millised erialad võiksid sulle sobida.

Siin on mõned küsimused, mis on Sulle eneseanalüüsimisel abiks. Soovitame võtta küsimustele vastamiseks aega ning oma vastused üles kirjutada, et neid paremini analüüsida:

  • Mis on minu peamised huvid ja kirglikud valdkonnad?

  • Milliseid tegevusi ja ülesandeid ma naudin ning mis mind motiveerib?

  • Millised oskused ja võimed on mul juba olemas või sooviksin neid arendada?

  • Millised erialad või eriala valdkonnad on seotud minu huvide ja kirgedega?

  • Kas on mingeid konkreetseid töökogemusi või praktilisi tegevusi, mis on mind eriti paelunud?

  • Millised on minu pikaajalised karjäärieesmärgid?

  • Kuidas ma näen ennast töötamas tulevikus?

Uuri erialasid!

Tee põhjalik eeltöö - uuri koolide kodulehti, loe raamatuid, vaata dokumentaalfilme, räägi inimestega, kes juba töötavad valitud erialal, ning uuri erinevaid karjäärivõimalusi. See aitab sul saada selget ettekujutust erinevatest erialadest ning nende nõudmistest ja võimalustest tulevikus. Väga hea ülevaate erinevatest erialadest ja ettevõtetest saad Karjääristuudio kodulehelt.


Tee vabatahtlikku tööd või mine praktikale!

Otsi võimalusi, kus saaksid saada kogemusi ja tutvuda erinevate valdkondadega reaalses elus. See annab sulle parema arusaama erialast ning aitab sul teha teadlikumat valikut. Samuti on väga töövarjutamine väga heaks võimaluseks, et enda soovitud erialast rohkem teada saada. Oma soovist, töövarjuks minna, saad anda teada näiteks siin või kirjutades otse ettevõttesse.


Uuri õppeasutuste õppimisvõimalusi! Samuti tasub kaaluda erinevate õppeasutuste ja programmide võimalusi. Uuri, millised ülikoolid või kutsekoolid pakuvad sinu valitud eriala ning milline õppekava või programm vastab Sinu vajadustele ja eesmärkidele kõige paremini. Väga heaks võimaluseks soovitud erialaga tutvumiseks on tudengivarjutamine, mida pakuvad paljud õppeasutused. Tudengivarjutamise võimalustega saad tutvuda õppeasutuste kodulehtedel või jätta oma soovi siia. Samuti kaalu, kas soovid õppida koduriigis või kaalud välismaal õppimise võimalust.


Kuid kõige olulisem on mõista, et eriala valik ei ole lõplik otsus. Paljud inimesed teevad oma karjääritee jooksul mitmeid muutusi ning omandavad erinevaid oskusi ja kogemusi eri valdkondades. Ära karda proovida erinevaid erialasid ja tee valik, mis sulle hetkel kõige rohkem tundub õige.
Kas tahaksid selliseid teadmisi õppida koolis? Koolid saavad meilt tellida põhjalikuainekava, mille abiga Eluks Valmis vabaainet koolides õpetada. Jaga oma õpetajale,klassijuhatajale või õppejuhile meie kodulehte!


Eluks valmis missioniks on toetada noorte edukust läbi praktilistetoimetulekuoskusteõpetamise.0 comments

Comments


bottom of page