top of page

Kuidas kaitsta end nutikalt nutitelefonis?

Updated: Nov 23, 2023


Eluks Valmis blogi - kuidas kaitsta end nutikalt nutitelefoni?

Kasutame nutitelefone igapäevaselt erinevatel eesmärkidel - olgu selleks suhtlemine, õppimine või mängimine. Kuigi nutitelefonid on väga mugavad ja kasulikud, on oluline teada, kuidas neid ohutult kasutada. Selles blogiartiklis räägime sellest annamegi ülevaate kuidas seda teha.


Tugev parool - Sinu esimene kaitse

Sinu nutitelefonis on palju isiklikku teavet, sealhulgas sõnumeid, fotosid ja sisselogimisandmeid erinevatele rakendustele. Seetõttu on äärmiselt oluline, et kasutaksid tugevat parooli või ekraanilukku. Ära kasuta lihtsaid paroole nagu "1234" või "password".


Sinu telefon vajab viirusetõrjet

Nutiseade on sisuliselt väike võimas arvuti ning võib samuti vajada viirusetõrjet. Paigalda nutiseadmetele viirusetõrje tarkvara. Tarkvarade kohta uuri näiteks tootjatelt, kelle viirusetõrjet ka oma arvutis kasutad.


Rakendused: vali targasti

Nutitelefonide jaoks on saadaval tuhandeid rakendusi. Enne rakenduse allalaadimist kontrolli, kas see on usaldusväärne. Kasuta rakenduste allalaadimiseks App Store (Apple) või Google Play-d (Android), et hoida end kaitstuna pahavara ja pettuste eest. Kui rakendus küsib juurdepääsu sinu isiklikele andmetele või seadmele, veendu, et see on vajalik ja mõistlik. Samuti jälgi, kas äpi/mängu/rakenduse sees on ka tasulisi osasid (in-app purchase)? Vajadusel keela see seadistustes.


Kasuta kaheastmelist autentimist

Kaheastmeline autentimine on funktsioon, mis aitab sul peale parooli ka oma kontot kaitsta. Selle käigus tõestab isik masinale, et ta on just tema ja mitte keegi teine. See tagab Sinu konto(de)le kõrgema turvalisuse.


Internetiohud: Ole Targem

Internetis surfamine võib olla lõbus ja informatiivne, kuid see võib kaasa tuua ohte. Ära jaga oma isiklikku teavet võõrastega, eriti sotsiaalmeedias. Ettevaatlik tuleb olla ka võõraste saadetud linkide ja sõnumitega. Ära lae alla äppe, mis soovivad õigusi, millel pole rakendusega loogilist seost. Näiteks, miks peaks üks mäng küsima õigust lugeda sinu e-kirjasid? Kui miski tundub kahtlane, siis ära reageeri sellele ja räägi sellest täiskasvanule/veebipolitseile.


Vaata üle privaatsusseaded
Nutitelefonidel on palju privaatsusseadeid, mis võimaldavad sul kontrollida, kes näeb sinu infot ja millistel rakendustel on juurdepääs. Vaata üle oma seadme privaatsusseaded ja veendu, et need oleksid seadistatud nii, nagu sina soovid. See võib hõlmata asukohateenuste, kaamera ja mikrofoni juurdepääsu piiramist.

Ekraaniaeg: tasakaal on võti

Kuigi nutitelefonid on kasulikud, on oluline hoida tasakaalu ekraaniaja ja päriselu vahel. Veeda aega väljas, harrasta hobisid ja suhtle sõprade ja perega ilma telefonita. Ekraaniaja piiramine aitab hoida sinu vaimset ja füüsilist tervist heas tasakaalus.


Ära karda jagada täiskasvanule oma mure
Kui sul tekib mõni mure seoses oma nutitelefoni või internetikasutusega, ära kõhkle seda jagada oma vanemate, õpetaja(te), veebipolitsei või mõne teise usaldusväärse täiskasvanuga.

Nutitelefonid on osa meie elust, kuid nende ohutu kasutamine nõuab tähelepanu ja teadlikkust. Rakendades neid lihtsaid turvameetmeid, saad nautida oma nutitelefoni kasutamist ilma, et peaksid muretsema turvariskide pärast. Nutikat ja ohutut digimaailma kasutust!


Kasutatud materjalid:

0 comments

Comments


bottom of page