top of page

Kuidas kirjutada oma esimest CV-d?

Updated: Jul 7


Tööturule sisenemine võib tunduda hirmutav, eriti kui töökogemus on vähene või puudub üldse. Sellepärast on oluline, et Sinu esimene CV oleks lööv ja läbimõeldud. Siin on sulle lühidalt ja tabavalt välja toodud punktid, mida soovitame sul CV koostamisel järgida.


Alustuseks – unusta ära hellitusnimedega e-posti aadressid. See on sama halb idee kui minna tööintervjuule ujumispükstes (välja arvatud, kui kandideerid ujumisinstruktoriks). Veendu, et sul oleks professionaalne, soovituslikult enda ees- ja perekonnanimest koosnev usaldusväärse teenusepakkuja e-posti aadress - näiteks Gmail (Google), mis on tuntud oma suure salvestusruumi, kasutajasõbraliku liidese ja tugeva turvalisuse poolest.
Sul on ainult 8-9 sekundit, et haarata tööandja tähelepanu

Kiiruga koostatud CV võib põhjustada tööpakkumisest ilmajäämise, seega investeeri selle koostamisse aega ja hoolt. Nii oled juba konkurentidest sammu võrra ees.

 

Tee eeltööd

Uuri ettevõtte kodulehte, missiooni ja väärtusi. Kui tead täpselt, mida tööandja otsib, saad oma CV-s tuua esile omadused ja kogemused, mis just sellele ametikohale sobivad. Siin on sulle mõned näited:

  • - Kui ettevõtte väärtused rõhutavad meeskonnatööd ja koostööd, siis rõhuta oma kogemusi meeskondlikes projektides või ürituste korraldamisel.

  • - Kui tööandja otsib loovat mõtlemist ja innovatsiooni, siis too esile oma osalust koolivälistes loovprojektides nagu kunstinäitused või teadusmessid.

  • - Kui ettevõtte missiooniks on keskkonnasäästlikkus, siis kirjuta oma vabatahtlikust tööst looduskaitseorganisatsioonides või osalemisest keskkonnaprojektides.

  • - Kui ettevõte väärtustab klienditeenindust ja suhtlemisoskusi, siis too välja oma kogemused klienditeenindajana või osalemine debatitiimis.

  • - Kui ettevõtte missiooniks on tehnoloogiline uuenduslikkus, siis too esile oma oskused ja kogemused tehnoloogiavaldkonnas, näiteks programmeerimisprojektid või robootikaklubis osalemine.

 

Praktikakogemus mängib sinu kasuks

Ära unusta lisada oma CV-sse kõik praktikakogemused, kus oled käinud. Isegi, kui need tunduvad ebaolulised, näitavad need tööandjale, et oled valmis õppima ja arenema. Näiteks, kui oled osalenud koolivälistel üritustel, teinud vabatahtlikku tööd või midagi muud põnevat, mis näitab sinu aktiivsust ja isikupära, ära unusta seda kirja panna. Tööandjad otsivad töötajaid, kes on valmis ettevõtet edasi viima ja tooma meeskonda uusi ideid.


Ole hoolas

Igal aastal asuvad värsked koolilõpetajad püüdma oma esimest ametikohta. Võid arvata, et lisaks teistele noortele ja kogenenud tööotsijatele, on kandideerimisel üpris keeruline silma torgata. Tegelikult on hämmastav, kui paljud tööotsijad kergekäeliselt ja lohakalt oma kandideerimisdokumente ette valmistavad ning sellega head võimalused käest lasevad. Kui oled valmis väheke rohkem oma aega panustama, on Sul märksa suuremad võimalused konkurendid seljatada. Kontrolli kõik hoolikalt üle, eemalda vead ja veendu, et iga lause peegeldab sinu parimat poolt. Kui vaja, palu sõbral või pereliikmel dokumendid üle vaadata – värske pilk võib märgata vigu, mis sul endal on kahe silma vahele jäänud. Hoolikalt koostatud kandideerimisdokumendid võivad olla su edu võti tööturul.


Kontrolli ja kohanda AI-loodud teksti

Kindlasti kaalu AI ehk tehisintellekti nagu ChatGPT kasutamist CV ja motivatsioonikirja koostamisel, aga ära unusta, et kuigi AI võib aidata, on oluline, et tekstid ei tunduks masinlikud. Kontrolli alati, et sõnastused oleksid loomulikud ja autentsed.


Näita oma tugevusi

Millised omadused ja saavutused on sinu jaoks olulised? Ehk on sul hobisid, mis näitavad sinu sihikindlust ja võimekust? Või oled suurepärane meeskonnamängija, kes naudib ürituste korraldamist? Pane need kindlasti oma CV-sse kirja.


Võta kujundamisel rahulikult

Lõpetuseks, viimistlus loeb. Lihtne ja standardne CV disain on parim. Väldi liigset disaini ja värve, sest need võivad lugemise raskeks teha. Unusta hellitusnimed ja peopildid – need ei kuulu CV-sse. Läbimõeldult ja korrektselt koostatud CV aitab Sul eristuda ja jätta professionaalse mulje. 

 

Jää iseendaks

Täiuslikku kandidaati ei ole olemas ja paljud tööandjad on valmis töötajaid vastavalt ettevõtte vajadustele ise koolitama. Pealegi oled kindlasti kuulnud seda lugu, kuidas ideaalsete hinnetega kandidaat jääb töökogemusest ilma lihtsalt seepärast, et tal puudub omapära ja iseloom? :) Ära siis unustada CV-d kirjutades ikka endaks jääda.

 
0 comments

Comments


bottom of page