top of page

Miks on noorel vaja palgateadlikkust?

Oled uudishimulik ja andekas gümnaasiumiastmes õppiv noor. Sulle meeldib veeta aega sõpradega ja tegeleda oma hobidega. Hinded on korras. Elad mõnusat elukest omas rütmis. Sul on unistused. Kujuta nüüd ette, et kandideerid esimest korda elus suveks tööle, et teenida päris esimene palk ja saada aimu, kuidas see tööl käimine õigupoolest välja näeb. Oled saatnud mitmele tööpakkumisele  enda CV ja ideaalis ka motivatsioonikirja. Ühel päeval potsatab Su postkasti kiri või helistatakse tundmatult numbrilt (appi - Sa pead kellegi tundmatuga telefonivestlust pidama…). Sind kutsutakse töövestlusele. Nii lahe! Sinu CV on inimesi kõnetanud ja tundud huvipakkuva kandidaadina. Aga oot…see juhtub ju päriselt, kuupäev on kokku lepitud ja tuleb kohale minna. Töökoht pole veel Sinu.


Kui nüüd enda vastu päris aus oled, siis kui kindlalt tunneksid end elu esimesel töövestlusel? 


Kui Sinu ees istuvad täiesti võõrad inimesed, näiteks värbaja ja Sinu potentsiaalne juht, kes ütleks Sulle: ,,Räägi meile natuke endast.” Millest alustada, millest rääkida, kuidas üldse töövestlusel käituda. Kas selleks on olemas mingi etikett? Kas rääkida sellest, kust Sa pärit oled, enda hobidest või millestki muust.  Arvesta sellega, et samale kohale kandideerib kindlasti veel mitmeid Sinuga sarnase taustaga noori. Kuidas Sina nendest eristuda võiksid? See ongi võtmetähtsusega oskus nimega  palgateadlikkus. Lühidalt öeldes on palgateadlikkus enda tööalasest väärtusest arusaamine ja oskus see sõnadesse panna. Üks ilma teiseta Sinu kasuks ei tööta. Ehk, Sul peab olema arusaamine ja teadmine enda väärtusest (miks just Sina sellel töökohal võiksid väärtust luua ja mis oskused/tugevused/vajalikud eeldused Sul selleks on?). Lisaks oskus põhjendada, selgitada ja sobivaid näiteid tuua. Palgateadlikkus on edukaks karjäärieluks vajalik oskus, et töötaksid alati endale sobivatel töökohtadel ja saaksid väärilist tasu ning ei peaks elama palgapäevast palgapäevani.


Mul on Sulle hea uudis. Kui saad palgateadlikkuse põhitõed selgeks, on kandideerimised ja erinevad vestlusvoorud ning edaspidises karjäärielus ette tulevad tööalased läbirääkimised Sinu jaoks lihtsad. Ei mingit pabistamist, hirmu ega ebakindlust - mis selge, see selge! Palgateadlikkus on lihtsasti õpitav.


Kahjuks ei saa enamus noori palgateadlikkuse tarkust kodust (vanemate eeskujul) kaasa, sest vanematel ei pruugi endal vajalikke teadmisi olla. Olen enam kui 15 aastat tegelenud palga- ja karjäärialaste konsultatsioonidega ning minu poole on pöördunud lugematul hulgal täiskasvanuid, kes on töökad, andekad, äärmiselt professionaalsed, kuid kahjuks töötavad suure ülekoormuse all, ega julge uude töökohta kandideerida - puuduvad teadmised, kuidas seda teha. Või siis töötavad nad aastaid muutumatu palgaga, kuna ei oska/ei julge enda juhiga palgaläbirääkimisi pidada, et küsida enda panusele vastavat tasu. Sinu jaoks võib see tähendada seda, et kui palud vanematelt uute tossude jaoks raha, kuuled vastuseks: ,,Meil ei ole selleks raha! Tead ju küll, kui väike mu palk on.” Selline võib olla ka Sinu tulevik, kui Sul ei ole teadmisi palgateadlikkusest. Koolides seda oskust ei õpetata, aga nagu näed, läheb seda tarvis juba elu esimestel kandideerimistel tööle ja mitte ainult. Ka gümnaasiumisse kandideerimisel ootab noori vestlusvoor, mis on paljudele noortele suureks takistuseks. 


Õnneks olen välja andnud Eesti esimese palgateadlikkuse käsiraamatu “Palgateadlik läbi elu”, mida on mõned TalTechi IT tudengid nimetanud ka palgateadlikkuse õpikuks. Tänu sellele raamatule saavad palgateadlikkust õppida Sinu vanemad, kes vajavad nõu, kuidas teenida väärilist töötasu ja osata pidada erinevaid tööalaseid läbirääkimisi, samuti ka Sina ise. Olen valmis tulema Sinu kooli külalisloengu raames rääkima palgateadlikkusest: Kuidas juba noorena omandada vajalikud teadmised ja oskused, et tagada endale edukas karjäär ja olla enesekindel ning teadlik läbirääkija.


Hästi oluline on eristada palgateadlikkust üldisest rahatarkusest, mis keskendub tarkade rahaliste otsuste tegemisele, säästmisele jne. See tähendab, et arukaid rahalisi otsuseid teha oskav inimene ei pruugi olla palgateadlik. Palgateadlikkus on eelkõige sotsiaalne oskus pidada teadlikult ja enesekindlalt erinevaid tööalaseid läbirääkimisi (kandideerimine s.h vestlusvoorud gümnaasiumisse/ülikooli kandideerimisel, intervjuud, palgaläbirääkimised jne. Ehk kõik, mida karjäärielu ette toob). Siin on sellel teemal postitus “Puust ja punaseks”  https://www.instagram.com/p/C7Tn89WOgFr/ 


Ootame sind webinarile 13.06 - registreeri kohe!0 comments

Comments


bottom of page