top of page

Räägime seksist!: Noorelt noortele - Tabudeta ja ausalt

Updated: Nov 23, 2023

Räägime sellest elevandist ruumis! Jah - selles blogipostituses räägime otse ja ausalt seksist. Kuigi mõnele inimesele on see tähtsam kui teisele, on seksuaalsus lahutamatu osa inimeseks olemisest. Kahjuks aga on üldhariduses käsitletava seksuaalhariduse kvaliteet kehvake - käsitletakse väga väheseid teemasid, enamasti vaid passiivse loengu vormis, noored ei tunne end piisavalt turvaliselt, et avatult oma küsimusi küsida.

Iga kümnes noor hindab seksuaalhariduse kvaliteet halvaks või väga halvaks. TAI uuring, 2022


Selles artiklis käime põgusalt läbi olulisemad seksuaalsusega seotud teemad. Seda just noortele sobilikust vaatepunktist. Oluline on siiski ka see, et oleksid ise aktiivne küsija olukordades, kus tunned end selleks turvaliselt. Seksuaalsusega seotud teemadel nõustavad noori ka noortenõustajad, kuid väärtuslikke kogemusi on kindlasti jagada ka sinu vanematel ja sõpradel.
Sisukord:1. Seksuaalsuse avastamine

Seksuaalsuse avastamine noorukieas on oluline osa enesearengust. Eneseteadvus, erinevate seksuaalidentiteetide mõistmine ning seksuaalsete eelistuste avastamine aitavad sul paremini mõista enda seksuaalsust ja teha teadlikke otsuseid. Seeläbi kogeda ka enda jaoks rohkem meeldivamaid seksuaalkogemusi, sest oled oma eelistustest teadlik.


1.1 Kuidas teada, mis mulle meeldib ja mis mitte?

Seksuaalsete eelistuste mõistmine on protsess, mis hõlmab enda avastamist ja uurimist. Iga inimene on erinev, seega on oluline mõista, et sinu seksuaalsed eelistused võivad olla erinevad teiste inimeste omadest. See, mis meeldib teistele, ei pea tingimata meeldima sulle, ning vastupidi.

Kolm sammu, mis aitavad sul mõista oma seksuaalseid eelistusi:

 1. Uurimine: Avasta, mis sulle meeldib ja mis mitte. See võib hõlmata erinevate fantaasiatega eksperimenteerimist, masturbeerimist või partneriga avatud suhtlemist.

 2. Kommunikatsioon: Räägi oma partneriga (ja miks mitte ka sõpradega) oma soovidest, piiridest ja seksuaalsetest eelistustest.

 3. Avatud meel: Ole avatud uutele kogemustele ja ära karda küsida või uurida erinevaid seksuaalpraktikaid. See aitab paremini mõista, mis sulle meeldib ja mis mitte. Ole usaldusväärses seksuaalsuse teemalises inforuumis näiteks sotsiaalmeediakanalite kaudu. Seejuures ära karda seada piire ning öelda “ei” kogemustele, mis ei ole sinu jaoks!


1.2 Erinevad seksuaalidentiteedid

Seksuaalne identiteet viitab sellele, kuidas inimene tunneb ja defineerib end seksuaalselt. Siin on mõned olulised mõisted, mis aitavad mõista erinevaid seksuaalidentiteete:

 • Heteroseksuaalsus: Kui te tunnete end romantiliselt ja/või seksuaalselt tõmbuvat vastassoost isikutele.

 • Homoseksuaalsus: Kui te tunnete end romantiliselt ja/või seksuaalselt tõmbuvat samast soost isikutele.

 • Biseksuaalsus: Kui te tunnete end romantiliselt ja/või seksuaalselt tõmbuvat nii vastassoost kui ka samast soost isikutele.

 • Panseksuaalsus: Kui te tunnete end romantiliselt ja/või seksuaalselt tõmbuvat inimestele olenemata nende soost või soolisest identiteedist.

 • Aseksuaalsus: Kui teil puudub seksuaalne tõmme teiste inimeste vastu. See ei tähenda, et aseksuaalsed inimesed ei saa olla romantilistes suhetes.

 • Mitmesugused muud identiteedid: Uuemate käsitluste kohaselt on ka teisi seksuaalidentiteete, nagu näiteks queer, mittebinaarne, kaksikneutraalne jne.


2. Enese aktsepteerimine, kehalised ebakindlused

Sotsiaalmeedia ja ideaalid, mida näed enda ümber, võivad mõjutada sinu enesehinnangut ning seeläbi tekitada ebakindlust oma keha suhtes. Aga tea, et sina ise oled tähtis ja sinu enese aktsepteerimine on oluline. Siin on mõned sammud, mis aitavad sul kehalisi ebakindlusi ületada ja enesekindlust leida.


1. Ära võrdle ennast teistega

Oluline on mõista, et kehaideaalid on subjektiivsed. Ära keskendu teiste välimusele või standarditele. Sina oled ainulaadne ja sinu enesehinnang peaks tulema seestpoolt, mitte väljastpoolt.


2. Armasta oma keha

Kehapositiivsus on oluline. Õpi armastama ja aktsepteerima oma keha sellisena, nagu ta on. Pane tähele oma keha tugevusi ja võimeid ning keskendu nendele. Räägi endale häid asju ja ära kasuta negatiivset sõnavara, kui kirjeldad oma keha.


3. Hoolitse iseenda eest

Ole enda vastu lahke. Tee asju, mis toovad sulle rõõmu ja lõõgastust. Hoia oma vaimne ja emotsionaalne heaolu tasakaalus. Hoolitse oma keha eest tervisliku toitumise, regulaarse liikumise ja piisava une abil. Looge suhted inimestega, kes toetavad ja tunnustavad sind sellisena, nagu sa oled.

Ole iseenda parim sõber. Väärtusta oma keha ja aktsepteeri seda sellisena, nagu ta on. Sinu enesehinnang ei tohiks sõltuda teiste arvamustest või ühiskonna loodud standarditest. Sa oled ilus ja ainulaadne, just sellisena, nagu sa oled.


3. Seksuaalkäitumine ja suhted


3.1 Mis on nõusolek ja miks see on oluline?

Nõusolek tähendab, et mõlemad partnerid on vabatahtlikult ja selgelt nõus seksuaalse tegevusega. See on oluline, sest ilma nõusolekuta võib tegemist olla väärkohtlemise või ahistamisega. Austa teise inimese otsust ja ära sunni kedagi midagi tegema, mida nad ei soovi.

3.2 Piiride seadmine ja nende austamine

Igaühel on õigus seada oma piirid ja see tuleb austada. Oluline on kuulata oma keha ja tundeid ning öelda "ei" või "stop", kui midagi tundub ebamugav (nii füüsiliselt kui ka vaimselt). Samamoodi tuleb austada teise inimese piire. Seksuaalses suhtes on oluline avatud ja aus suhtlemine. Räägi oma soovidest ja piiridest ning kuula partnerit. Arutlege, uurige koos lisainfot ning katsetage kuni ühiste piirideni, mis mõlemale sobivad.


4. Turvaline seksuaalkäitumine


4.1 Milline on kõige turvalisem ja tõhusam rasestumisvastane vahend?

Pole olemas ideaalset ja 100% tõhusat rasestumisvastast vahendit. Kõige turvalisem rasestumisvastane vahend sõltub inimese individuaalsetest vajadustest, eelistustest ja tervislikust seisundist. Seda on kõige parem valida külastades vastavalt kas naiste- või meestearsti, kellega arutelu käigus saab ta sulle soovitada sinule parima sobiliku rasestumisvastase vahendi. See on ka hea küsimus eksperdilt küsimusi küsida ning oma võimalikele kõhklustele vastused saada.

Loe sel teemal rohkem viljakusest.ee kodulehelt.


4.2 Sugulisel teel levivate haiguste ennetamine

Sugulisel teel levivad haigused (STLH) on oluline teema seksuaaltervise osas. Ennetamine on võtmeks tervislike suhete hoidmisel. Siin on mõned olulised punktid STLH ennetamiseks:

 • Kondoomi kasutamine: Kasuta alati kondoomi seksi ajal, et vähendada nakatumise riski.

 • Regulaarsed tervisekontrollid: Tee regulaarselt STLH teste, et avastada võimalikke infektsioone varakult ja saada sobivat ravi.

 • Usaldusväärne partnerlus: Loov suhe põhineb vastastikusel usaldusel ja aususel. Arutlege oma partneriga STLH ennetamise vajadusest ja tehke otsused koos.

Siit seksuaaltervis.ee kodulehelt saad täpsemalt uurida erinevate suguhaiguste kohta.

Õige ennetuspraktika järgimine aitab hoida end ja oma partnerit tervena ning vähendada STLH levikut!


5. Kui tihti peaks külastama günekoloogi / meestearsti?

Soovitav on külastada günekoloogi/meestearsti vähemalt kord aastas regulaarsete tervisekontrollide ja nõustamise saamiseks. Samuti pöördu arsti vastuvõtule siis, kui tunned, et sinu seksuaalne enesetunne tavapärasest erinev, tunned füüsilisi valusid või kahtlustad mõnd muud muret.
Kas Sinu arvates käsitleti koolis seksuaalsusega seotud teemasid piisavas mahus ja hea kvaliteediga?

 • Jah, jäin rahule.

 • Nii ja naa.

 • Ei, kindlasti mitte!6. Webinar Räägime seksist!: Noorelt noortele


Webinaride sarja Räägime seksist!: Noorelt noortele esimeses moodulis käsitleme mitmeid teemasid noortele omases võtmes. Teeme teemad, millest muidu on ebamugav rääkida lihtsaks, loogiliseks ja seeläbi normaliseerime seksist rääkimist kahes webinari moodilis 1. ja 8. augustil 2023. 1. augustil (esimeses moodulis) käsitleme järgnevaid teemasid:

 • rasestumisvastased vahendid - kas beebipillid on pärisel organismile mürgised?;

 • suguhaigused - maandame paanikat, suurendame teadlikkust;

 • peojärgse hommiku step-by-step - mida teha, kui oled paanikas eelmise öö võimalikest tagajärgedest?;

 • esimene seksuaalvahekord - mida ma pean teadma?;

 • milles seisneb orgasm? - uurime ja puurime kuni kõik aru saame, milliste füüsiliste muutuste tulemusena orgasm tekib;

 • okei aga kust ma kõige selle kohta edaspidi infot leian? - soovitused (teaduspõhiseks) lisamaterjalideks.

Kohtade arv on piiratud, seega kindlusta endale koht juba täna soetades vabalt valitud pilet siit 👇🏻Aga see pole veel kõik! Seksuaalsus ja positiivne seksuaalkogemus koosneb enamast kui vaid seksuaaltervise teadlikkusest.8. augustil (teises moodulis) räägime tabudeta, otse ja ausalt järgnevatel teemadel:

 • kuidas teha seksuaalvahekord mõlemale partnerile nauditavaks?;

 • ebakindlused oma keha ja soorituse suhtes;

 • sekslelud - kellele? milleks?;

 • seksuaalvägivald;

 • soovitused usaldusväärseteks lisamaterjalideks seksi teemadel.

Kohtade arv on piiratud, seega kindlusta endale koht juba täna soetades vabalt valitud pilet siit 👇🏻

7. Põnevad materjalid edasi uurimiseks


Podcastid:


TikTok:


Instagram:


Seriaalid:


Artiklid:

Eluks Valmid blogi

Komentarze


bottom of page