top of page

Raha kogumise ja säästmise nipid noorele: tee oma tuleviku jaoks tarku valikuid juba täna!

Updated: Nov 23, 2023

Oled noor ning soovid teada, kuidas säästa raha ja koguda tulevikuks? Kuigi raha säästmine ja kogumine võib tunduda noores eas raske on siiski võimalik teha juba täna nutikaid finantsotsuseid, mis aitavad Sul kindlustada oma rahalist tulevikku.

Selles blogipostituses jagame sulle mõned praktilised nipid ja näpunäited, mis aitavad Sul säästa ja koguda raha juba täna!

Eluks Valmis blogi - kuidas noorena raha säästa
Foto: timenautics


1. Mõista oma sissetulekuid ja väljaminekuid:


Esimene samm raha säästmise teekonnal on mõista oma sissetulekuid ja väljaminekuid. Tee endale selgeks, kui palju raha Sa teenid või saad taskurahana ning kuidas seda kasutad. Pane kirja oma igakuised väljaminekud ja jälgi, kuhu su raha läheb. See aitab Sul saada ülevaate oma rahalistest harjumustest ja võimaldab Sul teha teadlikumaid otsuseid oma raha kasutamise osas.


2. Sea eesmärgid:


Säästmine ja kogumine on palju lihtsam, kui Sul on selged eesmärgid. Mõtle, mille jaoks Sa soovid raha koguda. Kas see on unistuste reis, tulevased õpingud või oma tulevane kodu? Pane oma eesmärgid kirja ja püüa neid regulaarselt meenutada. See aitab Sul hoida fookust ja motivatsiooni oma rahaliste eesmärkide saavutamisel.


3. Koosta eelarve:


Eelarve koostamine on üks võimsam, kuid sageli kahjuks alahinnatud, tööriist raha säästmiseks. Pane paika kindlad summad, mida saad igakuiste kulutuste jaoks eraldada. Ole realistlik ja jälgi, et kulutused ei ületaks Su sissetulekut. Eelarve aitab Sul hoida kontrolli oma raha üle ja teha teadlikke otsuseid, millistele asjadele saad enda raha kulutada.


4. Väldi impulsiivseid oste:


Impulsiivsed ostud võivad meid kergesti raha säästmise eesmärkidest kõrvale juhtida. Enne suuremate ostude tegemist võta aega, et mõelda, kas see on tõesti midagi, mida sa vajad või millest Sa tõeliselt rõõmu tunned. Küsi endalt, kas see ese või teenus on pikaajaline investeering või lühiajaline rahuldus. Väldi ostmist pelgalt hetkeemotsiooni ajel ning kaalu alati, kas ost on kooskõlas Sinu eesmärkidega.


5. Kasuta allahindlusi ja sooduspakkumisi:


Üks viis raha säästmiseks on kasutada allahindlusi ja sooduspakkumisi. Uuri välja, millised poed või teenusepakkujad pakuvad õpilastele soodustusi või ning kas poodides, mis Sinu soovitut müüvad, on parasjagu käimas allahindlusi. Olles teadlik võimalustest, saad nautida soodsamaid hindu ja säästa samal ajal raha.


6. Avasta võimalusi lisaraha teenimiseks:


Lisaks säästmisele võid kaaluda võimalusi lisaraha teenimiseks. See võib hõlmata ajutisi tööotsi, näiteks suviseid töökohti või kodus abistamist. Heaks võimaluseks lisaraha teenida on nn tööampsude tegemine, mida vahendab näiteks töövahendusportaal GoWorkaBit. Boonusena saad ka töökogemuse.


7. Investeeri teadmistesse:


Üks kõige väärtuslikum investeering, mida saad teha noorena, on investeerimine oma teadmistesse. Leia aega õppimiseks ja enesetäiendamiseks. Arenda arenda oma oskusi, loe raamatuid või võta osa veebikursustest (väga heaks võimaluseks on Edumuse pakutavad kursused). Mida rohkem teadmisi ja oskusi sul on, seda suurem on tõenäosus, et saad tulevikus paremaid töövõimalusi ja teenid rohkem raha.


Raha säästmine ja kogumine on olulised oskused, mida saab ja on vajalik õppida juba varajases eas. Olles teadlik oma sissetulekutest, väljaminekutest ja eesmärkidest ning tehes teadlikke otsuseid oma raha kasutamisel, saad astuda kindlaid samme oma unistuste ja eesmärkide saavutamise suunas. Ära unusta, et raha säästmine ei tähenda alati loobumist, vaid pigem teadlikku raha kasutamist oma tuleviku heaks!


Rahatarkuse kohta saad veel lisaks lugeda meie Eluks Valmis veebiõpikust ning teadmisi koguda näiteks Miljonineiu või Kristi Saare Instagrami kontodelt.


Kas tahaksid selliseid teadmisi õppida koolis? Koolid saavad meilt tellida põhjalikuainekava, mille abiga Eluks Valmis vabaainet koolides õpetada. Jaga oma õpetajale,klassijuhatajale või õppejuhile meie kodulehte!


Eluks valmis missioniks on toetada noorte edukust läbi praktilistetoimetulekuoskusteõpetamise.

0 comments

Comments


bottom of page