top of page

Suveks tööle! Kasulikud nõuanded, mida arvestada otsides tööd alaealisena

Updated: Nov 23

Noorena on töötamine ideaalne võimalus õppida uusi oskusi, teenida taskuraha ja omandada väärtuslikku töökogemust. Käesolevas blogipostituses jagame kasulikke nõuandeid noortele tööotsijatele, kes soovivad leida sobivat tööd alaealisena.

Eluks Valmis blogi - kasulikud nõuanded, mida arvestada otsides tööd alaealisena
Foto: timenautics


1.Määratle oma huvid ja oskused:


Alustuseks võta aega, et määratleda oma huvid, kirged ja oskused. Mõtle sellele, mis sind inspireerib ja motiveerib ning milliseid tegevusi naudid. Kui oled selgeks teinud oma tugevused, on sul lihtsam leida töö, mis sulle tõeliselt meeldib ja kus saad rakendada oma oskusi.


2. Uuri töövõimalusi oma kogukonnas:


Uuri, milliseid töövõimalusi on saadaval sinu kogukonnas. Paljud ettevõtted võivad pakkuda alaealistele tööd ning tihti otsitakse just suveperioodiks abilisi. Uuri ka, kas Sinu kodukohas toimub õpilasmalev. See on heaks võimaluseks saada esimene töökogemus.


3. Küsi tuttavatelt ja pereliikmetelt:


Palu abi oma tuttavatelt ja pereliikmetelt, et nad võiksid soovitada sulle töövõimalusi. Neil võib olla teadmisi ja kontakte, mis aitavad sul leida sobivat tööd. Ära karda küsida ja kasutada ära oma võrgustiku potentsiaali.


4. Kasuta online-tööotsinguplatvorme:


Tänapäeval on olemas mitmeid online-tööotsinguplatvorme, nagu näiteks cv.ee, cvkeskus.ee või tootukassa.ee, mis on Sulle abiks töö otsimisel.


5. Koosta professionaalne CV:


Kuigi sul võib olla piiratud töökogemus, on oluline luua professionaalne CV, mis rõhutab sinu oskusi, saavutusi ja varasemaid kogemusi. Lisaks töökogemusele võid välja tuua ka huvialasid, vabatahtlikutööd või kooli saavutusi. Olles noor tööotsija, võib see näidata su valmisolekut õppida ja areneda. CV koostamisel on abiks Europassi kodulehel olev vorm.


6. Valmistu töövestluseks:


Kui oled edukalt leidnud tööpakkumise, valmistu töövestluseks. Tee eelnevalt kodutööd ettevõtte kohta, kuhu kandideerid ja valmista ette vastused levinumatele intervjuuküsimustele. Ole iseendaga enesekindel ja esitle oma oskusi ning motivatsiooni töötamiseks.


7. Ära unusta seaduslikke piiranguid:


Viimane, kuid mitte vähem oluline on teada alaealiste töötamist reguleerivaid seaduslikke piiranguid. Pea meeles, et kui oled alaealine, siis:

  • peab töö olema Su tervisele ohutu ja ei tohi nõuda suurt kehalist koormust.

  • peab töö võimaldama Sinu hariduse omandamist ja sotsiaalset arengut.

  • Peab olema Sul töölepingu sõlmimiseks vanema(te) nõusolek.


Lisaks on oluline meeles pidada, et kui oled:

  • 7–12-aastane võid teha kerget tööd üksnes kultuuri-, kunsti-, spordi- või reklaamialal. Töötada võid kuni 2 tundi päevas ja 12 tundi seitsmepäevase ajavahemiku jooksul õppeveerandi kestel väljaspool kooliaega ning 3 tundi päevas ja 15 tundi seitsmepäevase ajavahemiku jooksul koolivaheajal.

  • 13–14-aastane ja koolis käiv 15–16-aastane, tohid teha töid, kus täidetavad tööülesanded on lihtsat laadi ega nõua suurt kehalist või vaimset pingutust. Töötada võid kuni 2 tundi päevas ja 12 tundi seitsmepäevase ajavahemiku jooksul õppeveerandi kestel väljaspool kooliaega ning 7 tundi päevas ja 35 tundi seitsmepäevase ajavahemiku jooksul koolivaheajal.

  • 15–17-aastane mittekoolikohustuslik noor, võid teha kõiki töid, mis ei sea ohtu Sinu tervist. Töötada võid 8 tundi päevas ja 40 tundi seitsmepäevase ajavahemiku jooksul.

Rohkem infot seadusandluse kohta leiad siit.


Töötukassa on teinud tabeli 25-st TOP tööandjast, kes võtsid 2022. aastal töötukassa alaealise töötamise toetusega tööle noori vanuses 13-16.aastased:

Allikas: Eesti Töötukassa


Töö leidmine alaealisena võib olla põnev ja arendav kogemus. Olles aktiivne ja pühendunud tööotsija, on sul suurem võimalus leida sobiv töö, mis aitab sul arendada oskusi, teenida taskuraha ning avastada töömaailma.


Töö õiguse ja ohutuse kohta saad veel lisaks lugeda meie Eluks Valmis veebiõpikust.


Kas tahaksid selliseid teadmisi õppida koolis? Koolid saavad meilt tellida põhjaliku ainekava, mille abiga Eluks Valmis vabaainet koolides õpetada. Jaga oma õpetajale, klassijuhatajale või õppejuhile meie kodulehte!


Eluks valmis missioniks on toetada noorte edukust läbi praktilistetoimetulekuoskusteõpetamise.

0 comments
bottom of page